jkeg5311
jkeg5311
03-12-2021
Chemistry
contestada
How many atoms of sulfur are in 4 g of sulfur.
Respuesta :
xansforaliyah
xansforaliyah
08-12-2021
Answer:
7.51 × 10²² atoms S
Explanation:
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 94+ )
Otras preguntas
You throw a baseball straight upward. the drag force is proportional to v2. in terms of g, what is the y-component of the ball's acceleration when the ball's sp
A flat-creen tv costs $1,400.00. the tv is on sale for 35% off. what is the discounted price of the tv
If a couple are both heterozygous for brown eyes, what is the probability of them having a blue eyed child? 50% 0% 25% 100% 75%
Prove that there are no solutions in integers x and y to the equation 2x^2 + 5y^2 = 14
¿Cómo se usa el verbo en la frase siguiente? The restaurant served food from many parts of the world. completed action continuing description
What is the name of the property given below if a b = 0 then a = 0 b = 0 or both a = 0 and b = 0?
Describe the rise and decline of Nubia
If a small airplane travels 28 miles in 12 minuets how far will the plane travel in one hour
At the School Fair, Grade 3 raises $84 more than Grade 4. Grade 4 raises $112 more than Grade 2. Grade 3 raises $360. How much money does Grade 2 raise?
What two main factors do geographers use to determine a region's climate?