maryamdawood55 maryamdawood55
  • 03-01-2022
  • Chemistry
contestada

7. What is the molar mass of each of the following elements?
a) helium, He(s)
c) potassium, K(s)
b) manganese, Mn(s)
d) boron, B(s)

Respuesta :

dt33183 dt33183
  • 03-01-2022

Answer:

The molar mass of:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Explanation:

Helium = 4.00 g/mol

Potassium = 39.0983 g/mol

Manganese = 54.94 g/mol.

Boron = 10.81 g / mol

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blanks to test your knowledge. Continue trying until you can answer all the questions correctly in one pass. Stalin joined forces with the United St
what is the valid clam of a call for unity
A square 4.5 m long and 1.2 m wide has a 25 cm wide border all around it on the inside. Find the cost of weaving the border at 15 paise per cm². ding it. If th
what are aice classes and what do they do they do for highschools students
7) Find the values of x and y. X = y=. x + 3 2y-1 3x+2 I 3y-5
The period immediately following American involvement during WW1 saw many changes and greater equality, at least temporarily, in the United States for which gro
Negative one minus negative one
is this a proper sentence If i was faster,i would have won the race?
who is a lobbyist in coporations
WILL GIVE BRAINLIEST, 100 POINT QUESTION, PLEASE GIVE FULL ANSWER