marsilase234 marsilase234
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada

A bicyclists travels with an average velocity of 15 km/h north, for 20 minutes. what is his displace mm end in km?​

Respuesta :

uwukianna
uwukianna uwukianna
  • 02-02-2022
velocity = 15km/hr
time = 20min (0.3hr approx)
now, velocity = displacement / time
15 = d / 0.3
15x0.3 = d
d = 4.5km
displacement from start is 4.5km towards north
Answer Link

Otras preguntas

How do you?...Multiply out and simplify 10(2x-1)-20x?
how do you write 4540 million in standard form?
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
What are the functions of receptors in our body? Think of a situation where receptors do not work properly. What problems are likely to arise?
Simplify the expressions: cot 0 sec 0 A. Sin0 B. Csc0 C. Cos0 D. Cos* 0
The function of the eardrum in the middle ear is to
you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.