ohiamtori95 ohiamtori95
  • 02-02-2022
  • Physics
contestada


1. Horace runs at a speed of 4.0
m/s for a distance of 300 meters.
How much time did it take for
Horace to run 300 meters?

Respuesta :

brennanmckennapost brennanmckennapost
  • 02-02-2022

Answer:

75 seconds.

Explanation:

4x = 300

4x/4 = 300/4

x = 75 seconds.

Answer Link

Otras preguntas

What is 5,389.029 rounded to the nearest hundreth
what type of society did stevenson live in
results of 1+2+3+....+99+100+99+...+3+2+1 is.....
What builds proteins in a cell?
The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
Lily and julian start with the same number. Lily works out half the number and Julian works out 3 quarters The sum of their answers in 275 What was the startin
What is .368 written in expanded form?
Polished metals have a metallic luster, which means that?
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
2b^2+4b–2=0 what is the answer?