olupotvicent21 olupotvicent21
  • 03-02-2022
  • Physics
contestada

A sliver cylindrical rod has a length of 0.5 m and a radius of 0.4 m, find the density of the rod if it's mass is 2.640 kg

Respuesta :

Nepalieducation
Nepalieducation Nepalieducation
  • 03-02-2022

Answer:

Density=10.50kg/m³

Explanation:

[tex]Solution,\\Height(h)=0.5m\\Radius(r)=0.4m\\Now, \\Volume=\pi r^{2} h\\\\Volume=\pi *(0.4m)^{2} *0.5m\\\\Volume=0.251327m^{3} \\\\Again,\\\\Density=\frac{mass}{volume} \\\\Density=\frac{2.640kg}{0.251327} \\\\Density=10.50kg/m^{3}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
How do you Factor c(squared)-8c ??
The length of a diagonal of a cube with edge length 25cm
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
Which of the kingdoms has the smallest number of known species
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
What are the 3 features of a typical seigneurie
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
What are the 3 features of a typical seigneurie