julessorondo60901 julessorondo60901
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

How long tg does it take for the balls to reach the ground? use 10 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.

Respuesta :

drm6192003 drm6192003
  • 08-02-2022

Answer:

1.0s

Explanation:

distance = 1/2 × acceleration × time2 + intial speed × time

Answer Link

Otras preguntas

I have no clue how to do this just trying to hurry up and get a grade
what point was being made by the athenians and romes using the words useless and beast
Which of the following is not a phase in the menstrual cycle? a. gastrulation b. follicular c. ovulation d. luteal
Which of the following are perpendicular to the line y=-1/3x+5 (three answers) 3x-y=2 y=3x 3x+y=5 1/3x-y=3 3x-y=6
Subordinates of managers who experience positive moods at work tend to _________ than subordinates of managers with negative moods.
What is chief kabongo’s argument against it?
You have 7/8 of sour cream to make tacos if each tacos requires 1/16 cup of sour cream how many tacos can you make
What is the relationship between saving and investing??
Express each ratio as a fraction in simplest form 6 strawberry out of 14 pieces of fruit
Can someone help me?