julessorondo9920 julessorondo9920
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

The height to which a 50 kg object must be lifted to increase its potential energy to 5,000 joules is about:

Respuesta :

parekhharshu617
parekhharshu617 parekhharshu617
  • 04-02-2022

Explanation:

potential energy = mass × gravity force × height

5000 = 50 ×10 ×h

5000= 500×h

h = 5000÷500

h = 10 m

Answer Link

Otras preguntas

Find last​ year's salary​ if, after a 4% pay​ raise, this​ year's salary is $39,000.
Can someone help me please
How many decameters are there in 4.5 kilometers?
The distance your friend travels y (in miles) running x hours is represented by the equation y=7.5x. How many minutes does it talks for your friend to run one m
If a substance evaporates easily, it is said to be _______. volatile condensing crystallized changing pigmentation
What are some ways that healthcare professionals can decrease the risk of drug abuse and addiction?
Anyone know the answer
Why are democratic republicans better than federalists?
-3(2n+1)+7=-5pls help its due tomorrow
Which formula can be used to find the sum of the measures of all the interior angles of a regular polygon with n sides? A. S = (n + 2)90 B .S = (n + 2)180 C.