y6089093 y6089093
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

An 8.0 Kg bowling ball is rolling in a straight line toward you. If its momentum is
16 kg ms How fast is it traveling?

Respuesta :

robecornibe
robecornibe robecornibe
  • 04-02-2022

Answer:

2 m/s

Explanation:

p = mv

Answer Link

Otras preguntas

How do stuttering and hesitation relate? A)They are both issues related to rhythm. B)They are both issues related to language. C)They are both issues related to
When she makes a presentation, Alice wants to see thumbnails and assess the slide sequence to make quick changes to it. Which view should Alice choose for this
Naomi deposited money into a savings account that is compounded quarterly at an interest rate of 6%. She thinks this quarterly rate is the same as a monthly int
Which of the following functions is graphed below
What is the slope of the line between (-3,6) and (-5,9)?
Evaluate |a| - |b|, given a = 5, b = -3, and c = -2. 2 3 7 8
-22.5-7r=9.5 (2.5r+4)
Is there a difference between "limits on our rights to know" and "censorship"? explain your answer?
i need help with the answer
Explain how fluorine and aluminum would exchange valence electrons to form an ionic compound.