mercyoracle mercyoracle
  • 04-02-2022
  • Chemistry
contestada

Calculate the mass of a liquid with a density of 2.5 g/
mL and a volume of
15 mL.

Respuesta :

nnabilasafika
nnabilasafika nnabilasafika
  • 07-02-2022

Answer:

37.5 g

Explanation:

density = mass / volume

mass = density × volume

mass = 2.5 g/mL × 15 mL

mass = 37.5 g

Answer Link

Otras preguntas

How do you graph 4x+2y=10
How many grams are in 1.3 decigrams?
Under which accounting heads will a company’s accountant record costs for advertisements and accrued wages for the month? Advertisements will go in the BLANK ac
What do the expressions (3up3)and (3up4) have in common
h(x)= 1/8x^3-x^2 What is the average rate of change of h over the interval −2≤x≤2?
can you explain how night blindness is caused ​
Grandma baked 96 cookies and gave them to her grandchildren. One of the grandchildren, Cindy, received c cc fewer cookies than she would have received had all
Solve for a. a-15=4a-3
A journal in the books of accounts of a company showed that stationery worth $1,500 was purchased by the company in an accounting period. Jamie has to post this
Help me Plzcan you solve the upper photo for me​