sweatxt12
sweatxt12 sweatxt12
  • 01-03-2022
  • Chemistry
contestada

What amount of moles does 60.5 L of carbon dioxide occupy at 50.5 kPa and 20 degrees C?

Respuesta :

rayliearellano
rayliearellano rayliearellano
  • 01-03-2022

n = PV=RT

where

n = number of mole

p = pressure = 2.15 ATM

v = volume = 60.5L

r = 0.0821 atm (L)/ mol(K)

t = temperature = 25°+273.15=298.15 kelvin

Replacing with the values given

n = 2.15(60.5)/0.0821(298.15)=5.3 mole.

Answer Link

Otras preguntas

List 4 causes or motivating factors for imperialism
Which statement describes the particles of an ideal gas? (1) The particles move in well-defined, circular paths. (2) When the particles collide, energy is lost.
Explain what causes air pressure:
An 89 ῼ resistor has a current of 65 mA flowing through it. What is the voltage in the resistor?
Which religion has the most followers in France? Lutheranism Judaism Anglicanism Catholicism
You shovel snow along your driveway. If you wanted to increase your power, you would _____.
what is 4.5 meters in centimeters
why did farmers follow the railroads to the frontier
How did the ancient leaders of Greece and Rome unite their empires?
Which pronoun best completes the sentence? How is the pronoun used? Oscar practiced with Stewart and __________. A. me; direct object B. I; object of a preposit