263130
263130 263130
  • 01-03-2022
  • Physics
contestada

A dog pulls on its lead (spring constant 10N/m), the lead extends by 0.1m. How much force did the dog apply to the rope?

Respuesta :

favourmmesomachukwu1
favourmmesomachukwu1 favourmmesomachukwu1
  • 01-03-2022

Answer:

1N

Explanation:

F=ke

k=10N/m

e=0.1m

F=10*0.1

F=1N

Answer Link

Otras preguntas

what were the main ideas of the reformation?
What is hyperbole? Please help
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
What evidence in the declaration is there of religious faith? How do you think this religious faith influenced the ideals expressed in the declaration
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
What does compris mean in French ???
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
Which of the following stages of the cell cycle occurs immediately prior to mitosis? (A) G1 (B) G2 (C) S (D) M (E) cytokinesis Can you please explain with some
a rectangular field with a area of 8000m2 is enclosed by 400m of fencing. determine dimensions to nearest tenth of a metre
How many corners are in a rectangle and how many flat faces