crinerbrooklyni crinerbrooklyni
  • 01-04-2022
  • Physics
contestada

Terry is walking down the street at 3 m/s. If he
has a mass of 70 kg, what is his momentum?

Respuesta :

loneguy
loneguy loneguy
  • 01-04-2022

[tex]\text{Given that, mass m = 70 kg and velocity v = 3 m/s}\\\\\text{Momentum,}~ p = mv = 70 \times 3 = 210~ kg ~ms^{-1}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Problem 1. companies are advertising cigarettes right outside your school. you've heard your underage friends talk about smoking because of the advertisements.
The population of bald eagles is decreasing 4% each year. in 2015, there were 2800 bald eagles. what will the approximate population of bald eagles be in the ye
Line passing through points (-4,2) and (0,3)?
What is an incentive
Can the base of a exponential function be 1?
Write an equation of the line through the given point (2, 2) with the given slope m = -4. Write the equation in slope-intercept form. Enter your answer with NO
The epic of gilgamesh does not exactly have a happy ending. certainly the hero, gilgamesh, is not ultimately successful in his quest. why do you think the epic
What is national debt
Why is it easy to produce a strain of plant that are homozygous recessive
What did Jim sell to get the combs in the Gift of Magi?