xxjessixaplayzxx12 xxjessixaplayzxx12
  • 02-04-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass (in g) of 346 cm³ of polythene. The density of polythene is 0.95 g/cm³. Give your answer to 2 decimal places.

Calculate the mass in g of 346 cm of polythene The density of polythene is 095 gcm Give your answer to 2 decimal places class=

Respuesta :

anna5431
anna5431 anna5431
  • 02-04-2022

Answer:

M = 328.70g

Explanation:

From the given values:

V = 346 cm³

M of 1 cm³ of Polythene = 0.95g or 95/100g

Solve:

M = (95×346)

10

= 32870

100

M = 328.70g

Answer Link

Otras preguntas

Who asked the question “can you split matter forever?”
Help please I put what I thought thank you so much
What is the name for a people with a common culture and background, such as a country of origin, a shared religion, or the same language? A, outlook B. ideology
The system created by y = 1/2 x - 6 and y = 8x - 6 has a solution of (0, -6). True False
NEED HELP ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!
In rectangle PLAN, PT = x + 3 and TL = 3x - 11. What are the lengths of PA and NL?
i need help please...asap
(x + 2)(x + 3) = (x-2)(x-3) + 10 Which of the following is a solution to the given equation? A 1 ВО C -2 D-5​
what prevents lipids from mixing in water
describe the "second flowering of Islam" through one expanding empire of the time. Explain how the expansion of Islam influenced the Age of Exploration.