dessiekumsa dessiekumsa
  • 03-04-2022
  • Physics
contestada

As a block falls through the air by 40 meter it does work equal to -1800 joule. Determine the mass of a block.

Respuesta :

ganjilaya2019
ganjilaya2019 ganjilaya2019
  • 03-04-2022

Answer:

m = 4.5 kg

Explanation:

w = - 1800 j

Fd = - 1800 j

mgd = - 1800 j

m = - 1800 ÷(gd)

m = - 1800 ÷( 10×-40)

m = 4.5 kg

Answer Link

Otras preguntas

URGENT!!! WILL RATE BRANLIEST!!!how has technology changed art? list 3 reasons.​
There are 8 streets to be named after 8 tree types. Ash, Birch, Elm, Fir, Maple, Pine, Spruce, and Willow. A city planner randomly selects the street names from
If the net force on an object is 0,explain how the object will move.
How did the Heliocentric Theory challenge the power structure of the world?
groups which searched for runaway slaves
26. If a wave with a 3 m wavelength had a frequency of 4 Hz, find the speed of the wave:​
What is Jackie Robinson Mother and Father Named?
answer the two questions by using the pictures, thanks!
In ΔOPQ, the measure of ∠Q=90°, PQ = 3.6 feet, and OP = 9.1 feet. Find the measure of ∠P to the nearest tenth of a degree.
1.0 liter of 20c water is mixed with 4 liters of 40c water. What will be the temperature of this mixture