pat101530 pat101530
  • 04-04-2022
  • Physics
contestada

A car travels at a speed of 40 m/s for 29.0 s;
what is the distance traveled by the car?

Respuesta :

aidandalonzo2022 aidandalonzo2022
  • 04-04-2022

Answer: 1160 m

Explanation:

Speed = distance / time. Plug in 40 m/s for speed and 29 s for time in order to get the distance, 1160 m.

Answer Link

Otras preguntas

If I=700, r= 5 percent and T=12years, what is p.
What is the value of x in the product of powers below plz I need help
literacy elements include plot character conclusion mood symbol
Find the slope of the line if it exists ​
which was a result of Britain’s plan to decolonize india a. two new nations- a muslim india and a muslim pakistan b. two new nations- a hindu india and a musli
Solve for nn-3n=14-4n​
You are a governor. A bill that recently passed the state senate is on your desk, and you don't like it. Explain what you can do in each of the following three
How does carrying capacity affect population growth?
The function h(x) is given below: h(x) ={3,5),(5,-7)(6,-9)(10,-12)(12,16)} which of the following gives h^-1(x) ?
Micronutrients are needed for______ ?? A. Biochemical reactions B. Protein production C. Building materials for muscles HURRY!!