Seudónimo Seudónimo
  • 04-04-2022
  • Physics
contestada

A car with a mass of 1,500 kg accelerates at a rate of 3.0
/s2 forward. What is the force acting on the car? Show work.

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 18-04-2022

Answer:

4500 N

Explanation:

F = ma

   = 1500 kg * 3 m/s^2 = 4500 N

edited to correct units !

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the kinetic energy in joules of a ball of mass 40g moving at a velocity of 4 metres per second​
Note three ways war effected the land and people of europe?
A sphere has a radius of 5 inches. What is its volume?
1. The circle x² + y² = 45 is shown graphed along with the point (6, 3). (a) Determine graphically the slope of the line segment connecting the origin to the po
Which of the following functions has a rate of change that stays the same? A:y = 4x+10B:y=-4x+10 C:y = 3^x D:y = x² + 2​
Please answer ASAP I need done! Thanks
Which of the following has the highest corruption? A. Australia B. New Zealand C. Finland D. Venezuela
how to say "hello my name is Alex" in german​
A major source of inefficiency in barter economies is that they require:.
Which region is least developed? eastern Europe northern Asia central Africa southern Africa