cat612
cat612 cat612
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

A 2000 kg car has a 40000 J of kinetic energy. How fast is it moving?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-05-2022

Answer:

6.32 m/s

Explanation:

KE = 1/2 m v^2

sqrt (2 * KE /m) = v = 6.32 m/s    

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between politics and government? A) Government is not allowed to be political, while politics refers to making agreements behind closed d
Which king established the Babylonian Empire?
67 Fill in the blanks.(a)thousands make a crore(b)tens make a lakh(c)millions make a crore(d) 10 lakhs make a_​
Word Problem! (decimals)
how does the public participation help in development ​
What is the slope of the line on the graph?
Tell whether you would use tú, Ud. or Uds. with the people in each photo.
Mention the four characteristics of warm-blooded animals.​
Solve for x: 5x + 2 = 4x - 9. (1 point) a 7 Oь -7 11 Od -11
can anyone solve these?