litaortega345 litaortega345
  • 02-05-2022
  • Physics
contestada

what is the mass of an object if a force of 2N and gives it an acceleration of 2 m/s2​

Respuesta :

Dad0ss
Dad0ss Dad0ss
  • 02-05-2022

Answer:

1kg

Explanation:

Use the formula

F=ma

m=F/a

m=2N/2m/s^2

m=1kg

Answer Link

Otras preguntas

How long does lord of the flies take to read?
Based on the chart when would you expect to have a sea breeze
if pinocchio said my nose will how grow what would happen
The tone of Rilke’s “The Swan” can be described as _____. Select all that apply. formal informal uplifting whimsical
Calculate the simple interest earned on an investment of $26,000 at 8% p.a. Over 3 years.
The practice of including a warm-up and cool-down when you do cardiovascular exercise _____. select all that apply. 1. reduces the oxygen deficit 2. reduces the
a square is a type ? a)rhombus b)trapezoid c)kite d)pentagon
Alexander Hamilton's plan for a “national bank” was politically significant because
how do i solve -2x-2y=-6 and x-2y=15 using the elimination method
Of minority groups in the united states, ________ own the most small businesses. A. Asians B. African Americans C. American Indians D. Hispanics E. Pacific Isla