perryjarvisr9285 perryjarvisr9285
  • 03-05-2022
  • Physics
contestada

If the activity of a radionuclide decreases from 5,000 disintegrations per minute to 625 disintegrations per minute

in 12 hours, its half-life is?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 03-05-2022

Answer:

4 hrs

Explanation:

625 = 5000 (1/2)^n

625/5000 = 1/2^n

n = 3 half lives

3 half lives = 12 hours       1 half life = 4 hrs

Answer Link

Otras preguntas

An animal with a coelom, jointed appendages, and metameric segmentation would be classified in the phylum (A) Mollusca (B) Cnidaria (C) Platyhelminthes (D)
Who were the 'KKK' and what were there intentions? (Teacher didn't tell me)
Mary is making a pinata that has a ball-like shape. The pinata has a surface area of 40 feet. Use the formula for the surface area of a sphere: (S=4πr^2) to fin
Simplify 2(5x-3)-(2x+4), 24x-12y+40÷4, (2x)(3y)+2(-xy)
What is the first 30 numbers of pi?Last one Promise!
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
How many hawksbill turtles are left in the world?
how do i change a trapezoid into a rectangle
What is cos P?  Right triangle PQR with a short leg measuring 5, a long leg measuring 12, and the hypotenuse as 13A. 5/12B. 12/13C. 5/13D. 12/5
What is a federal scout