m5hfhqc7sv m5hfhqc7sv
  • 01-06-2022
  • Chemistry
contestada

How many moles are there in 42.2g of Cu₂SO4?

Respuesta :

bridemaggie6
bridemaggie6 bridemaggie6
  • 01-06-2022

Answer:

0.264moles

Explanation:

number of moles= given mass/molar mass.

Molar mass of Cu2SO4= 63.5+32+4(16)=159.5

moles(n)=42.2/159.5= 0.264moles

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between concealed and revealed propaganda
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks
how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
Find all points having an x-coordinate of 4 whose distance from the point (-2,-1) is 10
is the earth getting heavier
find the following sum and prove your claim: (1*2)+(2*3)+..+n(n+1).
how many peanuts will each person get if 3 people share 1/5 pound of peanuts equally write and solve a division equation to represent the problem
the bases of a softball field are 60 feet apart. How far apart is home plate from second base?
please help Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s A. –22.94 B. 0.8 C. 4.5 D. 15.6
outlaws of the Wild West were heroes of their time