xenishere02 xenishere02
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

What is the volume of a sample of mercury, a liquid metal, if it has a density of 14 g/ml and a mass of 28 g?

Respuesta :

AnjulaReddy
AnjulaReddy AnjulaReddy
  • 03-06-2022
given ,

Density of sample of mercury = 14g/mL

Mass of sample of mercury = 28 g

We know that ,

Density = mass/volume

Hence ,

Volume = mass of sample/density of sample

Volume of sample of mercury , V = 28g/14g/mL

Volume = 2mL
Answer Link

Otras preguntas

Rodrigo relies on his mother to convey information to other family members. rodrigo's family is interacting through a __________.
yes help me out ples :) tysm
The nurse is assessing a patient with postural abnormality. the nurse observes a c-shaped column with vertebral rotation, and anticipates a diagnosis of scolios
What are some similarities and differences in the georgia and us constitutions?
How to find the fourth term of a binomial expansion?
Sharon can type a text message on her cell phone without even looking at the keypad. this is an example of theory of mind. executive function. automatic process
France's first parliament, begun under Philip IV, was the
Which claim would most likely be considered valid?
1: -(5x + 7) + 1 = -5x -5 2: 4x - 7 + 2x = 2(3x - 3) - 1 3: -4x - 2 = -2(1 - 4x)
How does viscosity determine what type of eruption you will get out of a volcano?