BubbleTea720
BubbleTea720 BubbleTea720
  • 03-06-2022
  • Chemistry
contestada

At what temperature would 0.46 moles of a gas occupy 13.3 L if the pressure is 734 mm Hg?

Respuesta :

joechicken13 joechicken13
  • 03-06-2022

Answer: 341.6k

Explanation:

R= 0.0821

n= 0.46moles

v= 13.3L

p= 734mmhg = 734/760 = 0.97

[tex]T = \frac{p*v}{n*R}[/tex]

[tex]T = \frac{0.97*13.3}{0.46*0.0821}[/tex]

T= 341.6k

Answer Link
DCKZ DCKZ
  • 03-06-2022

Answer:

10100101

Explanation:

this is for the other person alt.

Answer Link

Otras preguntas

the cafeteria has 45 square  tables that can be pushed together to form one long table for the lacrosse team's banquet. Each square table can seat one person on
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?
Write a system of equations with a solution (4,–3)
Does every point lie in a quadrant?
If 8 men can chop down 28 trees in one day, how many trees can 20 men chop down in one day?
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
Dominick lives 1 3/4 miles from his school.  If his mother drives him half the way, how far will Dominick have to walk to get to school?
What is biogeography and what does it provide?
5x+4y+100 in slope intercept form