Lama343 Lama343
  • 03-02-2017
  • Physics
contestada

How much force is needed to accelerate a 100 kg mass at a rate of 2.5 m/s^2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2017
F= x
M=100
A=2.5

X= (100) (2.5)

x= 250 N!
Answer Link

Otras preguntas

1.Which sentence contains an adjective clause?    A. Pizza, which many people love, can also be nutritious.  B.Thin-crust pizza with low-fat cheese has fewer ca
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?
A box if cereal has a volume of 384 cubic inches . If width of the box is 4 inches and the length is 8 inches , what is the height of the box?
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
Can someone help me please!!!!!1.Grace and Allie are going to meet at the fountain near their houses.They both leave their houses at the same time. Allie passes
How do figure out 120/f = 1.2?
Solve: K= 2(11 - k) + 14
How do you divide. Please help I can't remember.
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
You begin solving the equation 4 – 5x = 59 by subtracting 4 from both sides. Which is the best choice for Step 2?