corabernhardt
corabernhardt corabernhardt
  • 03-02-2017
  • Biology
contestada

It takes 100,000 years for a plate to move about 2 kilometers. What's the rate of motion in centimeters per year??

Respuesta :

yashddsy26
yashddsy26 yashddsy26
  • 03-02-2017
so just divide , speed = dist/time

so, 200000 cm/ 100000 year = 2 cm/year !!
Answer Link

Otras preguntas

A chunk of paraffin (wax) has a mass of 50.4 grams and a volume of 57.9 cm3. What is the density of paraffin?
Write the number in two other forms 4.293
How do you convert 0.4 repeating into a fraction?
(3x+2)∧2=9 how do i solve this in the square root property
What is 0.003is 1/10 of
Complete the square 3x^2+12x-1 show working
What is the solution of 6x2/3=24
Which of the substances listed in the table on the first page would heat up more quickly if an equal amount of heat energy were applied to all of the substance
Please help for answer 56/125-177/625=
Solve V= lwh for w.Please help.