bereketanteneh438
bereketanteneh438 bereketanteneh438
  • 02-07-2022
  • Physics
contestada

A 20kg object acceleration by a force of 200N with coefficient of kineticfriction is 0.4 what is acceleration of the object?​

Respuesta :

rose5656
rose5656 rose5656
  • 02-07-2022

Answer:

Given - M = 20 kg

k = 0.4

F = 200 N

To find - acceleration

Solution -

F= kMA

200 = 0.4 * 20 * acceleration

200 = 8 * a

a = 8/200

a = 0.04 m s²

a = 0.04 m s²

Answer Link

Otras preguntas

write an informal letter to your friend studying outside Nigeria telling her some of the problems you are facing and asking her for solution on how to solve the
7. I like----- a. that old Spanish song b. old that Spanish song c. that old song Spanish d. that Spanish old song
For each pair of triangles below, state whether the triangles are congruent, not congruent or if its impossible to tell.
if a piece of dna goes missing what happens to the information
What is the answer to number one
The amount y (in grams) of the radioactive isotope chromium-51 remaining after t days is y=a(0.5)^t/28, where a is the initial amount (in grams). What percent o
convert the given fractional numbers to percents b) 5/4
Explain which drawing medium would work best for this artwork and why.
Help to solve this question
the shape of the top surface of a table is a trapezium find its area if its paralel sides are 1m and 1.2m and perpendicular distance between? ​