ajmcgill5676 ajmcgill5676
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2. 0 hours. how much heat energy is produced?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

10800 kJ

Explanation:

1 watt = 1 Joule /sec

1500 w = 1500 j/sec         2 hours = 7200 sec

1500 j/sec * 7200 sec = 10 800 000 j   = 10 800 kJ

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP The ratio of boots to sandals in a shoe store is 8:3. If there are 245 more boots that sandals in the store, how many boots are there?
How did the Old Lights attempt to suppress the influence of the New Lights in Connecticut and Massachusetts?.
what was the result of the peloponnesian war?
What is the slope of the line if the rise of a line on a distance versus-time graph is 900 meters and the run is 3 minutes?
Pontius Pilate was the Roman governor of Judea during the time Jesus lived. According to Christian scriptures, what role did Pilate have in Jesus' life? Pilate
What cell is has Special vesicles containing enzymes
Look down below for question:
If the Campbell Candy company can produce Sarah's special candy bars at 100 for $165 and 600 for $195 write the cost function for the production process?
find correct two decimal places, the radius of the circle with the given circumference: 35cm
solve the following quadratic equation (x+3)2+25=0