AbdurrahmanH65983 AbdurrahmanH65983
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

A machine raises an object of weight 1500 N through a distance of 5m. What is its efficiency if the energy input is 15 000 J?

Respuesta :

TafariU608406 TafariU608406
  • 03-11-2022

We have:

W = weight = 1500 N

D = distance = 5 m

Energy input = 15000 J

Apply:

Efficiency= useful output energy / input energy

Work = weight x distance = 1500 N x 5 m = 7500 J (useful output energy )

Efficiency = 7500 J / 15000 J = 0.5 or 50%

Answer Link

Otras preguntas

solve the following system by graphing​
Which is one way that Taylor connects readers to the past in Roll of Thunder, Hear My Cry? A.She places historical events in a modern setting. B.She reports onl
What is the difference between metaphase in mitosis and metaphase I in meiosis? How are they the same? Can someone answer this please
Which functions does the endocrine system help regulate?
What’s the expression equivalent to
I just need to know what x =
HURRY PLEASE Which isotope is the parent isotope in this nuclear equation?295 cm - 24.Pu + He24.Puo0Heo245 Cm​
There are some oranges in a box. The total weight of these oranges is 4.29 kg. Themean weight of these oranges is 97.5 g. Calculate the number of oranges in the
Addition and subtraction are ___
How to simplify the equation 8x+2y=10