BraeleeJ623598 BraeleeJ623598
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

your calculation.11. What is the kinetic energy of a 2kg rabbit hopping at a speed of 1.25 m/s?

Respuesta :

BlytheR230663 BlytheR230663
  • 03-11-2022

Kinetic energy (KE) = 1/2 m v^2

Where:

m= mass = 2 kg

v= velocity = 1.25 m/s

Replacing:

KE = 1/2 x 2 kg x (1.25 m/s)^2 = 1.5625 J

Answer Link

Otras preguntas

500 reduced by 4 times my age is 232 .
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4:7. How do you properly write the answer? 4 7 4 7 4 7 4+4+4=12 7+7+7=21 12+21=33 Is th
In what ways is the Holy Land an important site for all three monotheistic faiths?
What's the difference between acceleration and velicity?
Human impact on one system leads to changes in more of Earth’s systems. True or false?
I need help with density I don't get it at all
The vertical sequence of the layers of soil is called a soil
What are the layers of the atmosphere from closest to farthest from Earth's surface?
germany has a land area of 134,835 square miles and a water area of 3,011square miles .what is the total area of Germany
germany has a land area of 134,835 square miles and a water area of 3,011square miles .what is the total area of Germany