kiarashae kiarashae
  • 01-03-2017
  • Physics
contestada

A motorcycle travels 818 meters in 18 seconds. What is its average speed? m/

Respuesta :

razin15
razin15 razin15
  • 01-03-2017
818m / 18 s
45.44 m/s
Answer Link

Otras preguntas

Peripherals can be used to input information. True False
1. For what two main reasons was the Getty Museum kouros initially considered "extraordinary"?
Young company lends dobson industries $40,000 on august 1, 2014, accepting a 9-month, 12% interest note. if young accrued interest at its december 31, 2014 year
Molly opened a bank account. She deposited $86.50 into her account every month for 20 months. She used $24.50 every month to pay for singing lessons. After 20 m
1. What does this illustrate? 2(3)=6, so 6=2(3) A. Associative B. Commutative C. Reflexive D. Symmetric E. Transitive 2. If 3(3)=9 and 9=4+5, then 3(3)=4
there are 3 basic rules of electric charge
If you learn to play cards, you have acquired a
what to do if your instructors teaching style is very different from your learner preference
Please help, thank you!
HELP PLEASEEEE Write an equation in standard form for the circle