Ang11111 Ang11111
  • 01-03-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 0.5 moles C6H12O6?



Show work please!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
Molar mass of C6H12O6 = 6x12 + 12x1 + 6x16 = 180g

SO mass of 1 mole of C6H12O6 = 180g

mass of 0.5 mole of C6H12O6 = 0.5 x180g = 90g

Answer Link

Otras preguntas

People in many fields, including architects, economists, feminists, and even theologians, embraced the term postmoderism to express a climate of cultural change
the area of a trapezoid with the points of 4.6 5.9 and 16.3
Geometry math question
can someone help me solve the perimeter of this shape??
Suppose on your 21st ​ birthday, your eccentric grandmother invites you over to her​ house, takes you into her​ library, removes a black velvet painting of elvi
Find the indicated probability. a bag contains four chips of different colors, including red, blue, green, and yellow. a chip is selected at random from the bag
Pythagorean Triad. Numbers are 43 and 38, what is the last number?
2 QUESTIONS 20 POINTS AND BRAINIEST IF YOU GET THEM CORRECT! THANK YOU! <3
A particular country has 40 total states. if the areas of all 40 states are added and the sum is divided by 40​, the result is 186 comma 568 square kilometers.
Geometry math question