n0tchtehsm4shr
n0tchtehsm4shr n0tchtehsm4shr
  • 03-04-2017
  • Physics
contestada

A 240 kg motorcycle moves with a velocity of 8 m/s. What is its kinetic energy?

Respuesta :

dellaM dellaM
  • 03-04-2017
1/2 x 240 x 64 = 120 X 64 = 7680 J
Answer Link
Steel42
Steel42 Steel42
  • 03-04-2017
The kinetic energy of the motorcycle is: K = 5580 J   

Hope this helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression 10^x-3 for x = 2.
The theory of plate tectonics revolutionized scientific thought because it.
Describe the beautiful wonders of nature using tactile imagery.
please answer it quickly​
What is the difference between a moon and a planet.
French is one of the romance languages developed from which language?
my father was in such a bad mood that i was waking on eggshells around the house is this sentence literal or figurative language
Explain how du hais mother is being humiliated here in red scarf girl
Can I size down in crocs?
In Donnie’s poem the speaker explains the interconnectedness of all humankind. What does it mean for Elie in the night to be part of a collective identity? In w