lizzy147
lizzy147 lizzy147
  • 02-05-2017
  • Physics
contestada

wavelength of a 17000Hz sound

Respuesta :

egenriether
egenriether egenriether
  • 02-05-2017
If speed of sound is c= 340m/s and L is wavelength then
L = c/f
L = 340/17000
L = 0.02m
Answer Link

Otras preguntas

Suppose g(x) = f(x + 2) – 3. Which statement best compares the graph of g(x) with the graph of f(x)?
A projectile is launched horizontally from a height of 8.0 m. The projectile travels 6.5 m before hitting the ground.
the equation y=5x2+6 is what kind of equation
The table shows the number of badges earned, based on the number of boxes of cards sold. What does b(20) = 3 mean in terms of the problem?
What is the empirical formula for a substance containing 37.5 grams of carbon, c, 12.5 grams of hydrogen, h, and 50.0 grams of oxygen, o?
what is 31590 rounded to the nearest thousand
Which statement describes the Republic of India’s democratic form of government?
What is one convention that mughal artists used in painting?
What was Equiano's purpose in describing the cruel treatment he witnessed on the middle passage?
Which simple machine is best used to split apart an object? a screw a lever a wedge a pulley