danceteacherzoe danceteacherzoe
  • 04-05-2017
  • Physics
contestada

what is the frequency of a wave if the wave speed is 24 m/s and the wavelength is 2m?

Respuesta :

PHDFlopper
PHDFlopper PHDFlopper
  • 04-05-2017
The formula F=velocity/wavelength
F=24/2
F=12 Hz
Answer Link
Daniel2234
Daniel2234 Daniel2234
  • 04-05-2017
The answer is 24/2=12HZ
Answer Link

Otras preguntas

Which of these activities would you enjoy in a park?
12.2 - N =3.3 i need heeeeelpXD
∛45+29√2 + ∛45-29√2 pls find the answer and the solving to this question for 10 points
A cylindrical vase is 10 inches tall and has a diameter of 3 inches find the surface area of the vase
A car averages 27 miles per gallon. If gas costs $4.04 per gallon, which of the following is closest to how much the gas would cost for this car to travel 2,727
Marc can run 2 miles in 16 minutes. At this rate, how long will it take Marc to run 5 miles?
A child on a spinning ride at a playground has a centripetal acceleration of 0.80 m/s2. The child completes a full circle every 4.2 s. How far from the center
Add: 3/10 + 4/100 please help me
Hello! Is my answer correct? I posted it this question a while ago and I need some help with it please !! : ) I appreciate it so much! I think the answer is th
The saraswati river was a twin to which other river?