jejosunkkatyann jejosunkkatyann
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of a solution with 0.2 moles of potassium permanganate (kmno4 dissolved in enough water to make a 500.0 ml solution?

Respuesta :

Edufirst
Edufirst Edufirst
  • 10-06-2017
Data:


Molarity: M


n = 0.2 moles


V = 500.0 ml = 0.5 liter


Fórmula:


M = n / V


M = 0,2 mol / 0,5 liter = 0,4 mol/liter = 0,4 M


Answer: M = 0,4 M
Answer Link

Otras preguntas

The article identifies a ''tacit racial hierarchy'' in the animated film, Rio 2, which replicates parttens in racial stereotyping throughout movie history. Base
How does water help cells keep an even temperature despite temperature changes in the environment?
what are the factors of (r+t)(e)
Which primary source document would give you insight into how the Great Chicago Fire affected working-class families?
Given that cos (x) = 1/3, find sin (90 - x)
A sample of helium gas is in a sealed, rigid container. What occurs as the temperature of the sample is increased?
The tensions leading up to the Civil War were present at the beginning of the nineteenth century. (Points : 2) True False
How did the issue of slavery divide the union
Tap 1 fills the pool in 12 hours, while tap 2 fills the same pool in 15 hours. How long does it take to fill this pool if both taps are used?
what is the historical circumstance for the third amendment?