jhendo jhendo
  • 02-06-2017
  • Chemistry
contestada

What is the molarity of NaOH, if 15g of NaOH is mixed with 600mL?

Respuesta :

dec77cat dec77cat
  • 02-06-2017
m(NaOH)=15 g

v=600 ml=0.6 l

n(NaOH)=m(NaOH)/M(NaOH)

C=n(NaOH)/v=m(NaOH)/[M(NaOH)v]

C=15g/[40g/mol*0.6 l]=0.625 mol/l

0.625M



[H⁺]=7.5*10⁻²
pOH=14-pH=14+lg[H⁺]
pOH=14+lg(7.5*10⁻²)=14-1.125=12.875
Answer Link

Otras preguntas

When i make a thesis sentence with supports that are all written in the same word structure, what is that called?
Because the title of emperor was inherited in Ancient China, the emperor: always had the support of the noble families. was sometimes inexperienced and ver
One x-intercept for a parabola is at the point (1,0). Use the factor method to find the other x-intercept for the parabola defined by this equation: y=-5x^2+15x
What is the maximum temperature at which cold TCS food may be stored?
What happens if standard deviation is greater than mean?
What is the length of GD
When 2 plates collide with enough force, blank occurs,breaking the crust?
Which points lie on the graph of f(x) = log9x? -1/81, 2 0,1 1/9, -1 3, 243 9,1 81,2
The suffix which means to surgically fix by suspending (or hanging it in place) is
need this answer as fast as possible