MeggiCatigrandoza MeggiCatigrandoza
  • 04-06-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams of water in 8.22 grams of cuso4*5h2o?

Respuesta :

kidsandcompanyb
kidsandcompanyb kidsandcompanyb
  • 11-06-2017
Molar mass of CuSO4 * 5 H2O 
= 63.546 + 32 + 16*4 + 5*18 
= 249.546 g/mol
 Mass of water in that formula: 5 * 18 = 90 g/mol
Percent by mass of water = 90 / 249.546 = 36%
So, 36% of your 8.22 g is water. 0.36 * 8.22= 2.95 g of water
Answer Link

Otras preguntas

A triangle has side lengths of 7 millimeters, 6 millimeters, and 7 millimeters. Is this triangle equilateral?
The president has a variety of roles and powers identified by the Constitution. Identify and describe the one presidential roles you think is most important. Be
What is the Main Idea of Gilray's Flower Pot
write about an injustice you have seen or heard about in your community
what made the island of cuba important to the united states
Which of the following became secretary of state as part of the “corrupt bargain” of 1824?
Consequences of the gilded age
Solve for x, 0 ≤ x ≤ 360. 1/sin^2 x = 4 A. 30 B. 150 C. 210 D. 330 You can choose more than one !
Read the following sentence: The sun's rays caressed the plants that were drooping from the heavy rains. To change the tone of the sentence from peaceful to neg
can someone help me with this one