Jstylez3497 Jstylez3497
  • 04-06-2017
  • Physics
contestada

A car has a speed of 2 m/s and a mass of 1500 kg. What is th car's kinetic energy?

Respuesta :

johnnywilliams johnnywilliams
  • 13-06-2017
(1/2 x 1500) x (2^2) = 750 x 4 = 3000 

Answer Link

Otras preguntas

What is the y intercept of x=14
Which shows the expression x^2-1/x^2-x in simplest form
The crew of a spaceship search for a missing shuttle craft for 1000 miles in every direction from their position how many cubic miles of space will search
What is the equation of the line that passes through the point ( − 6 , − 6 ) (−6,−6) and has a slope of 2 3 3 2 ​ ?
Kelly drove north for 9 miles and then east for 12 miles at an average rate of 42 miles per hour to arrive at the town of Prime. Brenda left from the same locat
please help thanks ❗​
Determine the resistance of 150m of single copper cable whose CSA is 10mm². Take the resistivity of copper to be 17.2 x 10° ohm/metre'.
BRAINLEST ANSWER!!! Muslims believe in one God, Allah. True False
What are the solutions to the equation x2 − 1 = 399? A. X=20 and x=-20 B. X=200 and x=-200 C. X=400 and x=-400 D. X=398 squared and x=-398 squared
What is a positive coterminal angle to -32° that is between 500° and 1000° and a negative coterminal angle to -32° that is between – 500° and -50°?