Av1703 Av1703
  • 01-07-2017
  • Physics
contestada

A train travels 76 kilometers kilometers in 2 hours and then 54 kilometers in 5 hours . What is tuts average speed?

Respuesta :

schvelle
schvelle schvelle
  • 01-07-2017
total distance = 76+54 = 130km
total time = 2+5 = 7hrs
Av. speed = 130/7 = 18.571km/hr = 18.6 km/h ( 3 sig fig)
Answer Link

Otras preguntas

where does the shadow of the shuttle in space form?
how do u find the area of a triangle
State whether the following statements are true or false. Justify.(i) For an arbitrary binary operation * on a set N,  a * a = a ,  for all a * N.(ii) If * is a
in a parallelogram one angle is 9 times the size of another. find the measures of the angles
Where did the Greeks believe that most gods lived
graph y=3sinx and y=sin 3x on the same axes. label the graph of each function.
How many flags are in this wolld ;)
Square of the complex number (i - 2)?
Guess the mystery number.The number is greater then 10 and less then 18. The number is the sum of two identical odd numbers. What is the number? Show how you fo
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3