desteyness7547 desteyness7547
  • 01-07-2017
  • Chemistry
contestada

What mass of natural gas (ch4) must you burn to emit 272 kj of heat?

Respuesta :

CarlsenP
CarlsenP CarlsenP
  • 01-07-2017
CH4 + 2 O2 ---> CO2 + 2 H2O Q = 891,6 kJ / mol CH4

1 mol CH4 = 16 g

16 g ---- 891,6 kJ
x g ----- 272 kJ

x = 272 kJ × 16 g / 891,6 kJ = 4,88 g

You must burn 4,88 g of CH4.

:-) ;-)
Answer Link

Otras preguntas

What the answer now hurry up
A moving bicycle contains some _____ energy. A. sound B. chemical C. mechanical D. electromagnetic
What is the volume of the following rectangular prism?
What is the area of the trapezoid shown below?
If the molarity of sugar is 1.1, what will the freezing point be?
GUYS PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
What effect will replacing x with (x−3) have on the graph of the equation y=x2 y = x 2 ? A. slides the graph 3 units down B. slides the graph 3 units right C. s
PLEASE help me with this question! No nonsense answers please, and answer with full solutions.
Raj tested hist new flashlight by shining it on his bedroom wall. The beam of light can be described by his equation x^{2}+y^{2}-2x-4y-31=0. How many inches wid
Research on the possibility of “AI technology” in various field of mathematics education