jazminezavalza20 jazminezavalza20
  • 03-07-2017
  • Chemistry
contestada

Calculate the density of a rectangular solid that has a mass of 24.71 g and its dimensions are 2.3 x 4.01 x 1.82

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 03-07-2017
Density = mass/volume
= 24.71/(2.3×4.01×1.82)
= 24.71/16.78586
= 1.47g/unit
Answer Link

Otras preguntas

The distance from Betelgeuse to Earth is known to be between 400 and 700 light years. How many meters is 400 light years? What is 400 x (9 x 10^15)? Drag and dr
Find the remainder when 4 to the power of 55 is divided by 11.
what do you mean by chlorophyll??​
is all ocean water the same temperature
5 operating systems from the best to the worst and why. I'll give brainliest fr
7. f(1) = 3, f(n) = [f(n-1)]2help! will mark brainlist!! please show the steps on how you solved this problem. ​
10 POINTS PLEASE HELP the arthemitic mean of 5, 10, 15, and z is 20. what is z
Salva’s character is developing as the story progresses. What is one thing about Salva’s character that you think is changing? Story long walk to water
What is the answer? What is the answer?
Write an equation of the line in​ point-slope form that passes through the given points in the table. Then write the equation in​ slope-intercept form. x 5 10 1