Deitschelm10453 Deitschelm10453
  • 03-07-2017
  • Chemistry
contestada

A sample of gas occupies a volume of 445 mL at a temperature of 274 K. At what temperature will this sample of gas occupy a volume of 499 mL?

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 03-07-2017
V1 = 445ml V2 = 499ml
T1 = 274 K T2 = ?

By Charles Law,
V1/T1 = V2/T2
445/274 = 499/T2
By solving we get,
T2 = 307.25 K
Answer Link

Otras preguntas

List 3 differences between aerobic and anaerobic exercise
Which of the following is a subsystem of computers providing access to the Internet and offering multimedia and linking capabilities
Find two numbers differing by 44 whose product is as small as possible.
which context clue best helps you figure out the meaning of the word threshold?
4 broad categories of medicine
How do you factor 18b - 12?
what are the magical elements in "The Magical Lost Brocade?"
The load is the pivot point of a lever. T F False, right?
What is sustainability?
Select the descriptions that are true of the equation  y+4=2(x+9) . Select all that apply. slope = 2 slope = -2 (9, 4) is a point on the line. (-9, -4) is a po