Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2015
  • Physics
contestada

is a 1.5 V battery is connected in a simple circuit to a lightbulb with a resistance of 8 Ohms the amount of current flowing through the circuit is...

Respuesta :

lawrebea000
lawrebea000 lawrebea000
  • 02-05-2015
.1875 Amperes. 
V=IR  1.5v=8Ω*I
I= .1875 A
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a solution for x < 8? x = 9 x = 7.95 x = 4.3 x = -3
Which answer could it be?
Please help! Will mark brainliest Sally opens a lemonade stand and sells 2x cups of lemonade for x number of days. Each cup of lemonade sells for y dollars. Sal
you are given a steak. how cooked do you want it?blueraremedium raremediummedium wellwell donerock solidwait im a cowoh no
assume that the affected individual has an x linked recessive disorder use X^A,X^a,
Solve for m<c. (Enter your answer as a whole mumber)​
Which body of water is arrow one (1) pointing to on the map above?
What year was the rocket motor developed ?
Name an artist who discarded easelsand laid out gigantic canvases on thefloor, then applied paint, sand, andother materials in wild splashes ofcolor​
What is the median of 5, 12, 13, 19, 24?