Kittenkat1901 Kittenkat1901
  • 02-08-2017
  • Chemistry
contestada

A substance has a volume of 10.0 cm3 and a mass of 89 grams. What is its density?

Respuesta :

percypercy168otvzio
percypercy168otvzio percypercy168otvzio
  • 02-08-2017
8.9 g/cm3 since density equals mass/volume or m/v you just divide 89 by 10 to get 8.9
Answer Link
sarajevo
sarajevo sarajevo
  • 11-05-2019

Answer:

Density of the substance = 8.9 g/cm³

Explanation:

The volume of the substance = 10 cm³  

Mass = 89 gm

Density = mass / volume = 89 gm / 10 cm³ = 8.9 g/cm³

 

Answer Link

Otras preguntas

The term democracy refers to ______, also known as a government by the people. rule by the few rule by priestsrule of the many rule by nobles
I need help with #61 to #64 ASAP please and thank you …. Could someone please help me with it… I need to get it done ASAP
Find the sum. 12Σn=1 3n +1 a. 252 b. 234 c. 246
Ecrivez une lettre a` votre proviseur pour liu drmander la permission de s'absenter de l'ecole​
PLEASE!!! Distribute 1/2 (4x -8)
5. Read the following excerpt from Essays in the Art of Writing, by Robert Louis Stevenson, and then answer the question that follows: The art of literature sta
if 10x=43 what's X?................................
1.6 What do you call the two parts of the lift that goes down a mine?
explain the types of human resources​
\angle1=9x+5 what is angle 1?