huda052105gmiis huda052105gmiis
  • 01-01-2024
  • Physics
contestada

A force of 20N moves a body with an acceleration of 2 ms^-2 . what is its mass

Respuesta :

myrieosman
myrieosman myrieosman
  • 01-01-2024

Answer:

m=10kg

Explanation:

m =f/a. m=20n/2ms^-2. m=10 kg

Answer Link

Otras preguntas

Which two earth layers are separated by the moho boundary?
Which class of organic compounds contains nitrogen? (I) aldehyde (2) alcohol (3) amine (4) ether
What group of people was taken to America and sold as slaves?
Which clement is a liquid at STP? (1) bromine (3) francium (2) cesium (4) iodine
True or False? The segments below could form a triangle. A________C is 9 C_____B is 4 B_______________A is 15
HOW WOULD YOU BE ABLE TO IDENTIFY streptococci THROUGH A MICROSCOPE
A bird flies 2.8 due west and then 2.7 due north. Another bird flies 2.7 due west and 2.8 due north. What is the angle between the net displacement vectors for
solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18
Name one war fought by the United States in the 1800s.
What are the two parts of the U.S. Congress?