mf190131 mf190131
  • 02-02-2024
  • Chemistry
contestada

How many atoms of phosphorus are in the formula 3K(P204)5?

Respuesta :

07Rudra 07Rudra
  • 02-02-2024

Answer: 30

Explanation:

given there are 3 moles(molecules in this context) of the molecule
number of phosphorus atoms will therefore 3x2x5=30

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer for IJG
A recycling bin is in the shape of a rectangular box. Find the height of the box if its length is 15 ​ft, its width is 9 ​ft, and its surface area is 510 ft squ
What happened in the battle of Hastings?
What aspects of the Froebel an kindergarten still exist in today’s kindergarten classrooms
evaluate 10.2x + 9.4y when x = 2 and y = 3.
Why is being an identical twin bad?
How do you solve this assignment amd what is the correct answer 5x -7x+6=-2(x-3)
Which one is a physical change? A. It Baking a cake. B. Dry Ice Subliming. C. Digesting a meal. D. Fermenting Grapes to wine. E. Ripening tomato.
do the triangles have to be similar?
One of the hardest things about handling money is balancing short-term needs and wants with long-term needs and wants. How can you save money in an interest-bea