Daniel172010 Daniel172010
  • 04-02-2024
  • Chemistry
contestada

calculate the number of atoms in 2.5 moles of sodium

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-02-2024

Answer:

======

Explanation:

Each mole has 6.022 x 10^23 atoms

 2.5 x 6.022 x 10^23 = 1.5 x 10^24 atoms

Answer Link

Otras preguntas

how do i do this problem
1. Describe how factoring a quadratic expression ax2 + bx + c, where a ≠ 1, is different from factoring x2 + bx + c. 2. Two students factored 2x2 + 6x – 20. Kei
Solve for x and y: 7y−5x=31 & x=4−2y
During hemostasis, which process occurs first?
why do scientists believe that life first emerged from the ocean and onto land well after the ancestors of modern day cyanobacteria populated the earth
Brainliest if answered in the next 5 minutes What may be expected when K < 1.0? Choose the THREE correct statements. The concentration of one or more of the
If x2 + xy + y3 = 1, find the value of y''' at the point where x = 1.
According to legend, who was Helen’s husband?
It is estimated that it could take up to ____ for your liver to get rid of the alcohol in one standard drink.
________ refers to the additional revenue gained from selling one more unit.