bob63 bob63
  • 01-06-2015
  • Physics
contestada

a motorcycle accelerates from 15 m/s to 20 m/s over a distance of 50 meters. what is its average acceleration?

Respuesta :

hunaifirst hunaifirst
  • 01-06-2015
vi=15m/s
vf=20m/s
d=50m

a=(vf²-vi²)/2d

average acceleration= 1.75m/s
Answer Link

Otras preguntas

p2 - 5p = 0 solve the equation
360 miles traveled on 12 gallons of gasoline
is a largemouth bass a omnivore?
which is a power enjoyed by a stockholder? A. May not get an increase in the amount of one's investment. B. Can increase investament if the price of ones's stoc
which is the main way a representative democracy differs from a direct democracy
62 is 90.5% of what number
Fish meal is better than artificial fertilizers. How could this statement be revised to make it a hypothesis?
Which component of skill-related fitness would most help a shot-putter increase the distance of his or her throw? -speed -balance -agility -power
Determine whether the following pairs of lines are parallel,perpendicular,or neither. y=2x+1 2x+y=7
Essay about the death penalty