PearlRisher371 PearlRisher371
  • 02-06-2015
  • Chemistry
contestada

What is the Molarity of a solution containing 20 grams of NaOH in 500 milliliters of solution?
(1) 1 M (3) 0.04 M
(2) 2 M (4) 0.5 M

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2015
1 M is the Molarity of a solution containing 20 grams of NaOH in 500 milliliters of solution.
Answer Link

Otras preguntas

If ΔWXY is ≅ to ΔPQR, WX=5n-2 and PQ=63 what is n?
22.4 L of a gas at a temperature of 0°C are at a pressure of 2.0 atm. How many moles of gas are contained in the sample? 0.5 mol 1.0 mol 2.0 mol 3.0 mol
The phrase "ability to do work" is a definition of
What is a 10 letter word meaning evenness of mind or temper?
Choose any two countries that experienced the process of decolonization after ww2
Which is a power the constitution does not grant to the national government and does not deny to the states?
Find the solution for this 3y = 6x - 3 y = 2x - 1
Find the sum of the polynomials below. (8x9 + 6x6 - 2x + 6) + (9x9 + 4x6 + 9x + 7) A. 17x9 + 10x6 + 7x + 13 B. 10x9 + 17x6 + 7x + 13 C. 72x9 + 24x6 - 1
A person's mental and emotional health is most directly affected by _____. a.weight b.self-confidence c.heredity d.level of exercise
How can the government promote economic efficiency?