beckyroof3435 beckyroof3435
  • 01-10-2017
  • Physics
contestada

If a cross country runner covers a distance of 347 meters in 134 seconds what is her average speed?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2017
347÷134=2.589552239 meters per second

2.589552239×60= 155.3731343 meters per hour

155.3731343 meters per hour= 0.096544389701642 miles per hour

hopefully this was right.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone list the observable changes that indicate a physical change has occurred? Same for chemical change?
How many faces has a hexagonal pyramid
which term best describes the system of equations? 3x+6y=24 and x+2y=8 a. Consistent b. Independent c. Coincident d. Inconsistent
the mean weight of 32 math students is 43.5. if the students could all stand on a scale together, what would their total weight be?
Whose roots grow in salt water?
How do farmers plant rice in the lowland areas? (Describe)
How do rechargeable batteries work differently from non-rechargeable ones?
True or False earthquake always occurs where there is a build up of friction along a fault?
starting time 2:15 A.M. elapsed time 45 minutes my answer is now ?
the chemical process for respiration