brianarichardso brianarichardso
  • 02-10-2017
  • Chemistry
contestada

how many grams of carbon are present in 45.0g of CCl4

Respuesta :

PLN1 PLN1
  • 02-10-2017
Molar Mass of CCl4= 12+4(35.5)=154 g/mol    g Carbon= 45.0g/(154 g/mol)=0.292 mole



Answer Link

Otras preguntas

what does etymology study?
which explorer sailed for france?
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
Why does Louis XIV want to expand France's border?
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x
Suppose you ride your bicycle to the library traveling at 0.5 km/min. It takes you 25 minutes to get to 1.3 the library. How far did you travel?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
What is 0.05 percent of 6.5?